Najlepsi we wspólnym działaniu - VII edycja Przeglądu Teatrów

W sobotę 9 maja w Gimnazjum Publicznym w Barcianach odbyła się VII edycja Przeglądu Teatralnego „Najlepsi we wspólnym działaniu”. W spotkaniu udział wzięły szkoły z terenu gminy Barciany i Srokowo oraz rodzice uczniów i przedstawiciele lokalnych władz.

Nasza szkoła już od rana tętniła życiem, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice pracowali z ogromnym zapałem. Chłopcy montowali scenę, nosili i ustawiali krzesła, dziewczyny pomagały wykończyć elementy dekoracji, mamy przygotowywały ciasta i napoje na kiermasz. Jeszcze przed rozpoczęciem przeglądu pojawili się pierwsi goście. W klasach trwały ostatnie próby i przygotowania do spektakli. Kiedy wybiła godzina 10.00, wszystko było dopięte na ostatni guzik. Uznania dla organizatorów nie krył dyrektor GOK-u:

- Uważam, że jak co roku impreza jest zorganizowana na wysokim poziomie. Znam od podszewki działania, z jakimi muszą się zmierzyć organizatorzy i poniekąd sam w nich uczestniczę. Wiem, że nie jest to takie proste, jak nam się wydaje. Sądzę, że p. Witold Bogdanowicz stanął na wysokości zadania i VII Przegląd Teatralny jest świetnie przygotowany.- powiedział Robert Majchrzak.

Przedstawiciele władz, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej barciańskiego gimnazjum, gdzie zostali przywitani przez dyrektora GP Witolda Bogdanowicza oraz prowadzącą przegląd - Edytę Olech - nauczycielkę języka polskiego. Wójt Gminy Barciany, Łukasz Wiśniewski, życząc wszystkim dobrej zabawy, oficjalnie otworzył VII Przegląd Teatrów „Najlepsi we wspólnym działaniu”.
Na scenie zaprezentowało się dziesięć grup teatralnych, które były oceniane w trzech kategoriach: gimnazja, szkoły podstawowe i grupy środowiskowe. Występy oceniało jury w składzie: Jolanta Szurkowska, Agata Baten, Zbigniew Więcierzewski.

W kategorii gimnazja najlepsza okazała się grupa Bez Nazwy (Gimnazjum Publiczne w Barcianach). Nagrodzony spektakl nosił tytuł „Na Szklanej Górze” i opowiadał losy rodziny ciągle wpatrzonej w telewizor. Agata Górska i Dominika Powalisz otrzymały od jury indywidualne wyróżnienia. Kolejne miejsca zajęły grupy: Gimnazjaki (Gimnazjum Publiczne w Barcianach) i Bulwar (Gimnazjum Publiczne w Srokowie). Wśród szkół podstawowych najlepsza okazała się grupa Powsinoga z Windy ze spektaklem pt. „Festiwal Bajek”. Ciekawostką jest, że w przedstawieniu zagrały 34 osoby, czyli 1/3 uczniów tej szkoły, a scenariusz spektaklu przygotowała jedna z uczennic, natomiast słowa piosenek ułożyła jedna z nauczycielek.
W kategorii grup środowiskowych laur zwycięzcy przypadł grupie Timor z GOK-u w Barcianach, która zaprezentowała „Przygody Królewny Hulajnóżki”.

Młodzież i nauczyciele przyznali, że bawili się doskonale. Jarek Koziatek, uczeń GP w Barcianach, miał problem z wyborem swego faworyta:
- Przedstawienia były świetne, niektóre bardzo pouczające, niektóre z dużą dawką humoru. Wszystkie mi się podobały!
Dyrektor SP w Windzie, Iwona Spodyniuk, chwaliła młodych adeptów sztuki aktorskiej:
- Sądzę, że wszystkie dzieci dały z siebie wszystko i zagrały wspaniale. Natomiast to, który zespół mi się najbardziej podobał, pozwolę sobie zostawić w tajemnicy.

Młodzież i goście przybyli tego dnia do naszej szkoły mieli okazję oglądania zmagań teatralnych, ale również można było skosztować ciast, wziąć udział w loterii fantowej, obejrzeć kronikę Gimnazjum Publicznego w Barcianach lub poszaleć na trampolinie. A wszystko to miało miejsce dzięki WSPÓLNEJ pracy uczniów, rodziców i nauczycieli, którym SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!


Agata Górska
Dominika Górska
Ewelina Ochryniuk

Oto werdykt jury:

Zespoły środowiskowe:

I m-ce – Timor
II m-ce – Oczajdusza

Wyróżnienie za scenografię – Timor
I-planowa rola żeńska – Iwona Bepirszcz
Najlepszy aktor – Kornel Kopyczyński

Gimnazja:

I m-ce – Bez nazwy
II m-ce – Gimnazjaki
III m-ce - Bulwar

I- planowa rola żeńska – Dominika Powalisz
I - planowa rola męska – Paweł Kossak
II- planowa rola żeńska – Agata Górska

Szkoły Podstawowe:

I m-ce – Powsinoga
II m-ce – Wesołki
III m-ce – Naopaki

Wyróżnienie – Drogoszanie
Wyróżnienie – Srokowiacy

I-planowa rola żeńska – Maria Natanowska
I-planowa rola męska – Radosław Pilch
II-planowa rola męska – Hubert Stelmacher

Wyróżnienie za scenografię – Drogoszanie
Wyróżnienie za popularyzację tańca regionalnego – Drogoszanie
Wyróżnienie za pomysłowe kostiumy – Srokowiacy
Wyróżnienie za pomysłowe kostiumy – Powsinoga
Wyróżnienie za ciekawą interpretację piosenki „Gdzie ci mężczyźni?” – Marta Nowicka
Wyróżnienie za ciekawą kreację aktorską – Patryk Zborowski

Ostatnie przygotowania...

Uroczyste otwarcie

Występ zespołu Naopaki ze Szkoły Podstawowej w Barcianach
- przedstawienie "Gdzie Ci mężczyźni?"

Występ zespołu Timor z Gminnego Ośrodka Kultury w Barcianach
- przedstawienie "Przygody królewny Hulajnóżki"

Występ zespołu Oczajdusza ze Szkoły Podstawowej w Barcianach
-przedstawienie "Milek Kłamczuch"

Występ zespołu Bez Nazwy z Gimnazjum Publicznego w Barcianach
- przedstawienie "Na Szklanej Górze"

Występ zespołu Bulwar z Gimnazjum Publicznego w Srokowie
-przedstawienie "List"

W trakcie przeglądu teatralnego gościliśmy kolarzy, którzy zawitali do naszej szkoły w ramach 8 Rajdu Prawdinsk - Kętrzyn. Około 60 kolarzy z powiatu kętrzyńskiego i rejonu Prawdinsk zatrzymało się na odpoczynek w naszym gimnazjum. Wśród nich trasę przemierzało 8 uczniów Gimnazjum Publicznego w Barcianach pod opieką Pani Marii Kłyszejko.

Występ zespołu Wesołki ze Szkoły Podstawowej w Mołtajnach
- przedstawienie "Piękna i Bestia"

Występ zespołu Drogoszanie ze Szkoły Podstawowej w Drogoszach
- przedstawienie "O synku Jasinku"

Występ zespołu Powsinoga ze Szkoły Podstawowej w Windzie
- przedstawienie "Festiwal Bajek"

Występ zespołu Gimnazjaki z Gimnazjum Publicznego w Barcianach
- przedstawienie "Jak to na wsi dawniej było"

Występ zespołu Srokowiacy ze Szkoły Podstawowej w Srokowie
- przedstawienie "Spełniamy marzenia"

Ogłoszenie wyników