29.09.2012r. odbyła się kolejna edycja festynu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Barciańska Inicjatywa Oświatowa, Restaurację Feniks oraz Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach. Około 300 osób bawiło się tego popołudnia słuchając występów lokalnych zespołów Basibabki oraz Mołtajnianki. Dzieci brały udział w konkursach prowadzonych przez Panią Joannę Dziadyk. Wszyscy mogli spróbować potraw ziemniaczanych i innych przygotowanych przez stypendystów Funduszu Stypendialnego "Bartek” i ich rodziców oraz uczestników konkursu na najlepszą potrawę ziemniaczaną. Atrakcyjne nagrody oferował kiermasz fantów prowadzony przez stypendystów BIO. Kulminacyjnym punktem festynu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na potrawę ziemniaczaną. Komisja pod przewodnictwem ks. Juliusza Czapiewskiego oceniła 29 potraw i wydała werdykt:

1 miejsce Pani Iwona Momot - Kołduny ziemniaczane ze śliwkami,
2 miejsce Pani Renata Olechnowicz - Placki ziemniaczane przekładane,
3 miejsce Pani Iwona Mickiewicz - Babka ziemniaczana,
Wyróżnienia:
Pani Anna Zawadzka - Rogaliki ziemniaczane,
Pani Elżbieta Oracz - Gołąbki ziemniaczane.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali upominki – doposażenie domowych kuchni.

Realizacja festynu w takiej formie była możliwa dzięki dofinansowaniu z projektu Urzędu Marszałkowskiego w ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania „Barcja” z siedzibą w Kętrzynie.
Dziękuję Zarządowi i członkom stowarzyszenia BIO oraz stypendystom i ich rodzicom za pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy podziękowania kieruję do Państwa Biedrawa za zaangażowanie w święto ziemniaka. Zapraszam w imieniu organizatorów za rok na kolejną edycję festynu.

Prezes Barciańskiej Inicjatywy Oświatowej
Witold Bogdanowicz